Tayland da Dalış

Uzun yıllar Türkiye de dalış yaptıktan sonra artık okyanuslarda dalmanın merakı içerisine girdiğim yıllarda karşıma çıkmıştı Tayland.
Tesadüf eseri gittiğim ilk Tayland dalış turundan sonra özellikle 12 ay sıcak bir iklime sahip olmasının verdiği harika rahatlık, yemeklerini çok sevmem ve insanlarının güler yüzü benim Taylanda olan ilgimi ve sevgimi daha çok arttırmıştı.Taylanda gitmeden birçok ülkede dalış yapmıştım aslında.Maldivler,Endonezya,Sibirya gibi birçok farklı bölgede farklı tecrubeler edinmiş birisi olarak Tayland bende ayrı bir yer farklı bir tutku olmaya başladı. Daha sonraki yazılarımda bahsedeceğim Eğitim kalitemin yükselmesi için gittiğim eğitimler ise daha farklı eğitmenler ve öğrenciler tanımama sebep oldu. Bu konu bir sonraki yazımın konusu.
Tayland elbette birçok dalış noktası ve bölgesel avantajı sebebi ile inanılmaz dalış fırsatları sunuyor.Özellikle Phuket turistik açıdan da zengin fırsatlar sunsa da çok fazla eğlencenin içerisinde birde dalışın yorgunluğu bana göre olmadığından ben biraz daha kuzeyde dalmayı tercih ettim.
En sevdiğim bölge ve ada birçok instagram paylaşımımda da yer alan Koh Tao adası.
Koh Tao adasının bir diğer adı ise Caretta adası diye de geçiyor.Hatta adaya ilk girişinizde iskelede büyük bir caretta heykeli karşılıyor sizi.Adaya ulaşıma Bangkok üzerinden otobüs ile yaklaşık 8 saat süren bir yolculuktan sonra vapura geçip ortalama 3 saat vapurla yolculuk sonunda ulaşabiliyorsunuz.Biraz zorlu bir yolculuk gibi görünse de otobüs yolculuğu harika geçiyor ve daha sonra vapurla yolculuk ise okyanusun üzerinde farklı bir duygu yaratıyor ve sıkılmaya pek zaman bulamıyorsunuz.Adaya dalış amaçlı geldiyseniz,ki özellikle gelenlerin amacı bu,birçok dalış okulu kendi resort otellerine sahip.Dalış için rezervasyon yaptığınızda size otel konaklamasında da yardımcı oluyorlar.Adanın işleyişi %90 dalış üzerine olduğu için Resort oteller bu konuda sizi çok profesyönel şekilde yönlendiriyorlar.Koh Tao da birçok dalış noktası var.Bu dalış noktaları her seviye sertifikaya sahip dalıcıya hitab etmekte.Hatta şöyleki birçok dalış okulunun birden fazla dalış teknesi olduğundan dalıcıları sertifikalarına göre ayırarak farklı sertifikalara farklı dalış noktası hizmeti verebiliyorlar ve bu bence harika bir hizmet.
Ada şnorkelcilerin de uğrak noktası olması sebebi ile harika tekne turları var.Özellikle yerel teknelerle yapılan turlar harika eğlenceli geçiyor 🙂
Bir sonraki yazımda Koh Tao adasında gece hayatı,yeme içme üzerine olacak.Görüşmek üzere…

 

Bu gönderiyi paylaş

Comments (2)

  • Elçin cevap

    Tayland konusunda sürekli merak içerisindeyim. Yurtdışı tüplü dalış tecrübem yok ; ama hem gezi amaçlı hem de doğal imkanlarından ötürü merak uyandıran bir ülke Tayland. Kalemize sağlık iyi bir anlatım olmuş. Devamını ve ayrıntılarını bekliyorum.

    31 Ocak 2021 , 14:31
  • Burcu ÇUVALCI cevap

    Hocam sizi ilgiyle takip ediyorum. İlerideki yaşamımla ilgili sizden ilham aldığımı inkar edemeyeceğim. Tebrik ederim yeni yazılarınızı merakla bekliyorum.Sevgi ve saygılarımla

    31 Ocak 2021 , 14:43

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.