Dalışa Nasıl Başlarım?

Hep bir şekilde aklınızda olan ama ya cesaret edemediğiniz ya da nasıl başlayacağınızı bilmediğiniz Scuba Dalış dan bahsedelim biraz. Nasıl başlanır, nereden eğitim alınır, şartları nelerdir, bir yaş sınırı var mı vs.

Tüplü dalışa dünya da inanılmaz bir ilgi var, milyonlarca insan tüplü dalış yaparak dünyanın birçok yerinde su altını keşfediyor. Peki neden bu kadar sevilen bir hobi?

Öncelikle tüplü dalış yapmak bilinenin aksine zor olan bir hobi değildir. Nasıl ki kayak yapmak, ata binmek, bisiklet sürmek hatta araba sürmek için bir eğitim almanız gerekiyorsa Scuba dalış içinde eğitim almanız gerekiyor. Yanlış bilinenin aksine tüplü dalışa başlamak öyle günlerce süren zorlu eğitimler içermez. Öncelikle Türkiye de yasal kurallar gereği 14 yaşını doldurmuş olmanız, yüzme bilmeniz ve dalışa engel bir rahatsızlığınızın olmaması yeterli.

Artık yapmanız gereken bir dalış merkezi ya da eğitmeninizi bulmak. Günümüz de artık sosyal medya o kadar yaygın ki merak ettiğiniz bilgiye ulaşmak çok kolay. Hatta Google da dalış eğitimi diye aratsanız bile binlerce sayfa çıkacaktır karşınıza 🙂

Gelelim eğitim süreci ve içeriği. Başlangıç seviyesi olan Padi Open Open Water dalıcısı olabilmeniz için öncelikle kısa ve eğlenceli geçen teorik eğitim var ki benimde öğrencilerimle beraber çok eğlendiğimiz kısım. Scubayı tanıma, Scuba ekipmanlarını tanıma, Scuba da kullanılan terimler ve el işaretlerini tanıma, su altında problemleri çözme yetisini kazanma, dalış tablolarını öğrenme ve dalış bilgisayarını kullanmak gibi keyifli su altı ve su üstü becerilerinden oluşuyor. Toplam 3 gün süren bu eğlenceli eğitimi başarıyla tamamladığınızda ki rahatlıkla yapacağınız beceriler, bir Padi Open Water Dalıcı sertifikasyonuna sahip olmuş oluyorsunuz.

Bu sertifika ile artık Dünyanın her bölgesinde maksimum derinliği 18 metre ile sınırlı olacak şekilde dalış yapabilir ve su altını keşfedebiliyor olacaksınız. Eminim ki hemen hemen her öğrencim için geçerli olan bu derinlikle yetinmeyip dalışı bir tık öteye taşımak isteyeceksiniz. İşte orada devreye bir üst seviye olan Advanced Open Water Diver kursu giriyor. Bu eğitim ile ilgili yine bir yazı yazacağım elbette.

Peki neden tüplü dalış?

Su altını keşfetmek, su altı canlılarını keşfetmek, uzay boşluğunda hareket eder gibi özgür olmak ve tabi ki özgürce nefes alabilmek apayrı bir his. En önemlisi diğerlerinden farklı olmak muhteşem bir duygu.

Bakış açınızı, vizyonunuzu, keşfetme arzunuzu, çevre bilincinizi arttıracak bu spor aynı zaman da kaliteli bir çevre de sağlayacaktır. Farkı bölgelerden farklı insanlarla aynı hobiye sahip olmak, aynı amaçla hareket ederek zamanı güzel değerlendirmek çok güzel bir his.

Artık havalar ısındı ve sezonun açılmasına bir kaç hafta kaldı. Bu spora merak duyuyorsanız enazından eğitim almadan önce aklınızdaki şüpheleri kaldırmak için deneme dalışı yapabilirsiniz. Deneme dalışı dalış eğitmeni eşliğinde birebir olarak yapılan ve maksimum derinliği 5 metre ile sınırlı, tüm kontrolün eğitmende olduğu bir dalış şekli. Burada kendinizin su altındaki rahatlığını ölçebilir ve en önemlisi bu muhteşem dünyaya ilk adımı atarak keyfini çıkarabilirsiniz.

Herhangi bir konuda tüm sorularınızı zevkle cevaplayacağımdan şüpheniz olmasın.

İletişim bilgilerime gerek instagram da gerekse blog sayfamdan ulaşabilirsiniz. Herzaman mavide kalın dileği ile görüşmek üzere 🙂

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.