Dalış Eğitmeni Olmak Bir Hayal mi? Peki Maliyeti?

Eğitim verdiğim hemen hemen her öğrencim ya da sohbet ettiğim her dalgıcın hayalinde bir gün Dalış Eğitmeni olmak var. Kimi, zaman probleminden, kimi maddi problemlerden kimi de işini gücünü bırakıp hayal ettiği işi yapmaya cesareti olamadığından şikayetçi. Ama en önemlisi kimsenin nasıl dalış eğitmeni olunur, hangi süreçlerden geçer, bir eğitmenlik sınavı nasıl yapılır hiçbir bilgisi yok. Gayet de normal aslında. Gerek yazılarımda gerekse instagram hesabımdan onlarca hatta yüzlerce soru alıyorum, dalış eğitmenliğine giden yol nasıl şekilleniyor, hangi süreçler gerekli, yeterli sertifikalar hangileri, nerede ve ne şekilde sınav oluyor, eğitmen olunca yurt dışında çalışabilir miyim gibi…

Ben bugün tamamen kendi alanımdan bilgi ve örnekler vererek bilgilendirmek istiyorum. Bildiğiniz ya da bilmediğiniz gibi ben Padi sisteminde Master Eğitmen seviyesindeyim. Bu seviye profesyonel düzeyde Padi sisteminin en üst seviyesidir. Benim seviyemin bir üstü ve son noktası Kurs Direktörleridir.

Bir Padi eğitmeni olmak için en az Dive Master seviyesinde olmak ya da başka bir sistemin buna denk seviyesinde sertifikaya sahip olmak gerekiyor. Daha sonra Eğitmen Geliştirme Kursu ya da ingilizce adı ile Instructor Development Course diye adlandırılan ortalama 14 gün süren bir eğitime katılmak ve başarı ile bitirmek zorundasınız. Bu kursun içerisinde 5 farklı teorik dersten oluşan ve de genel Standartlardan oluşan bir bölüm, ve tabi ki su çalışmaları vardır. Aslında Eğitmen Geliştirme Kursu sizleri sınava hazırlamaktan çok Eğitmenlik hayatınızda öğrencilerinizi nasıl eğiteceğiniz konusunda bilgilendirmekten oluşmaktadır. Sınav bu kursu başarı ile tamamlayanlar için gayet rahat geçecektir.

Peki bu kursu kim veya kimlerden alacaksınız?

İşte bu nokta da mutlaka bir Padi kurs Direktörü ile ve ona Asistanlık yapacak olan Staff ya da Master Eğitmen seviyesindeki eğitmenler eşliğinde sınavda ve Eğitmenlik hayatınızda bilmeniz gereken bütün programı öğrenerek bu 14 günlük eğitim programını dolu dolu geçiriyorsunuz.

Peki bu süreç sonunda sınav nasıl oluyor? Yukarıda da söylediğim gibi bu programı başarıyla tamamlayanlar iki günlük bir sınav sürecine giriyorlar. Sınav tamamen bağımsız ve Padi’nin görevlendirdiği sınavı yapacak olan kişi ya da kişiler ingilizce adı ile Examiner lar tarafından yapılmaktadır. Sınavın ilk günü ve ilk bölümü olan  5 Teorik kısımdan (Fizik, Fizyoloji, Ekipman, Dalış tabloları, genel beceri ve ortam ve de Dalış Eğitmeni kitapçığı içeriğinden oluşan Genel Standartlar ) sorumlu oluyorsunuz. Daha sonra ilk su becerilerinden sorumlu olacağınız sığ su da öğrenci rolü üstelenen ve de sizin de üstleneceğiniz becerileri yapma, yaptırma ve hata bulma bölümünü tamamlıyorsunuz. Bu bölümden sonra sınıf ortamında ders anlatım bölümüne geçilerek ilk gün tamamlanıyor. Sınavın ikinci ve son günü tamamen açık suda gerçekleşiyor ve yine adaylar ve siz Eğitmen ve öğrenci rolü üstlenerek daha önce belirlenmiş olan görevleri ve su becerilerini uygulatarak ve hataları bularak sorunsuz tamamlamaya çalışıyorsunuz.

Kısacası 14 gün boyunca Kurs Direktörleri ve bizler Eğitmen Geliştirme kursunda sizlere ne öğretiyorsak sadece öğrendiğiniz şeylerden sorumlu oluyorsunuz. Süprizler, ya da hiç görmediğiniz konulardan kesinlikle sorumlu olmuyorsunuz. Bu iki günü de başarı ile tamamlayan Padi Eğitmen Adaylarına keyifli bir törenle sertifikaları veriliyor. Sistem sizi ortalama 15 gün içerisinde aktif Eğitmen statüsüne getiriyor ve artık eğitim vermeye hazır hale gelmiş oluyorsunuz.

Gelelim Padi Eğitmen Kursu ve sınava girme maliyetlerine. Dünyanın hemen hemen her bölgesinde Padi Eğitmen kursu yani IDC ücretleri birbirine çok yakın seyretmekte. Sınav ücreti ise her bölgede aynı. IDC programına katılım ücreti ortalama 1000 – 1300 euro arasında değişmekte ve sınav ücreti 570 pound civarında olmaktadır. Güncel son fiyatlar geldiğinde yine sizi bilgilendiririm seve seve 🙂

Bu bilgilerden yola çıkarak genel hatta baktığınızda Dalış Eğitmeni olmak bir hayal mi yoksa değil mi sizin yorumlarınıza bırakıyorum 🙂

Bir sonraki yazımda yine en çok sorulan soruyu yani ”Eğitmen olduktan sonra nasıl bir yol izlemeli” ile ilgili bir yazı yazacağım.

Şimdilik hoşçakalın. Lütfen yorumlarınız ve sorularınız için e-mail adresimden ya da instagram hesabımdan ya da 0533 250 82 36 numaralı telefonumdan bana her zaman ulaşabilir merak ettiklerinizi sorabilirsiniz…

 

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.